CERKEV NAJDENJE SVETEGA KRIŽA - LOG

cerkev Log

Ladja cerkve izvira iz gotike, zvonik prizidan 1739

Oltar:

Glavni oltar iz 19. stoletja, v tronu je Kristus s križem v roki, ob strani sta sv. Alojzij in sv. Anton Puščavnik.

Žegnanje :

Najdenje svetega križa (maj)
praznik Marije pomočnice (maj)

Cerkev log glavni oltarNajstarejši del cerkve je ladja, ki sodi v gotiko. K temu nas navaja delno zazidano okno v južni steni, z značilnim gotskim profilom, in freske na južni zunanji strani, ki sodijo v drugo polovico 15. stoletju. Zvonik je bil prizidan kasneje ( navedena je letnica 1739).

Glavni oltar je narejen v preteklem stoletju in predstavlja najdenje sv. Križa. V tronu je Kristus s križem v roki, ob strani sta sv. Alojzij in sv. Anton Puščavnik. Oltar spajata z vzdolžnimi stranicami prezbiterija dva lesena slavoloka, na katerih stojita dva angela, ki sta primer lepe baročne plastike.

Najstarejši je levi stranski oltar, ki je lesen in predstavlja lep primer "zlatih" oltarjev iz sredine 17. stoletja. Spodnji del krasijo kipi Vnebovzetje Device Marije, sv. Neže in sv. Barbare in sv. Mihaela. Zgoraj v atiki je upodobljeno Marijino kronanje, obdano s kipi sv. Katarine, sv. Barbare in sv.Mihaela. Na desni strani je kip Marije Pomočnice.

Cerkev je bila obnovljena leta 1992, ko jo je blagoslovil tedanji Ljubljanski nadškof Alojzij Šuštar.

Log ulivanje zvona Log ulivanje zvona

Leta 2005 so krajani Loga z prostovoljnimi prispevki in donacijami kupili 172 kg zvon, ki je nadomestil tretji zvon na cerkvi, ki je bil že hudo poškodovan. 19 januarja 2005 so ga vlili v livarni "Feniks" v Žalcu. in je bil montiran uradno prevzet 21.marca. Bronasta zlitina je sestavljena iz 78%bakra in 22% kositra. Zvon ima 65 cm premera in višine 63 cm in glas ES 2+3.

V letu 2016 je bila pripravljena obsežna dokumentacija (ključar g. Branko Knez): nanaša se na problem odvodnjavanja in na problem  višanja pokopališča (zaradi vsakoletnega posipavanja s peskom). Cerkev stoji sredi pokopališča in je pogosto zalita z meteorno vodo, kar povzroča odpadanje ometa in drugo škodo. Dokumentacija predvideva tudi adaptacijo zakristije in prenovo pokopališkega obzidja.

POROČILO KRATKO O OBNOVI ZAKRISTIJE PODRUŽNIČNE CERKVE NA LOGU

Obnova zakristije Podružnične cerkve Najdenja Svetega Križa na Logu se je začela sredi avgusta leta 2020 in zaključila sredi februarja 2021. Izvedena so bila naslednja dela in posegi:

1.)          Rušenje:

Odstranjen belež, odstranjen omet do višine 70 cm, odstranjeno okno in odstranjena betonska tla.

2.)          Strop:

1. Strop je izdelan iz smrekovega lesa;
  2. Strop je bil trikrat premazan z zaščito za les na vodni bazi Woodex Aqua Solid, TEKNOS, Finska.

3.)          Statična stabilizacija:

1. Zunanje stene so pod stropom med sabo povezane in povezane s cerkvijo s kovinskim okroglim železom premera 20 mm. Na zunanji strani so narejene močne kovinske podložke 80 x 400 mm in privite z dvojnimi maticami M20;
  2. Kovinske vezi so prebarvane z zaščitno barvo Tessarol akril emajl, water based, za zunanjo in notranjo zaščito lesenih in kovinskih površin, HELIOS, Domžale.

4.)          Stene:

1. Stene premazane z emulzijo;
  2. Stene prevlečene z Renostar + Renoplus in vgrajena stabilizacijska armirna mreža;
  3. Zaključni sloj Renostar;
  4. Prebeljeno s silikatno apneno barvo.

5.)          Notranji cokl:

1. Ometano s cementnim špricem;
  2. Na grobo poravnano s cementno malto;
  3. Obloženo s kamnom Pohorski škrilj, kamen opran s kislino in zafugirano na belo.

6.)          Tla:

1. Podložni beton debeline med 12 in 15 cm;
  2. Hidroizolacija s polivanjem Ibitol Bitulit-a ter polaganjem in varjenjem Izotek-a;
  3. Termoizolacija s 3 cm Stirodur-jem in 1 cm Stiropor-jem za ločitev estriha in stene;
  4. Estrih debeline med 5 in 6 cm betona;
  5. Položena keramika Aliso Roble in zafugirana s fugirno maso Ultracolor plus.

7.)          Okno:

1. Okno je narejeno iz hrastovega lesa;
  2. Les je zaščiten s tankoslojno lazuro za les belton in beltop, hrast št. 93, BELINKA, Domžale.

8.)          Zunanja vhodna vrata: so bila izdelana leta 1992. Z notranje strani so zaščitene s tankoslojno lazuro za les belton nevtral št. 1.

9.)          Notranja vhodna vrata: so stara. Dvakrat prebarvana z zaščitno barvo Tessarol akril emajl, water based, za zunanjo in notranjo zaščito lesenih in kovinskih površin, HELIOS, Domžale.

10.)       Kredenca: je stara, hrastova, narejena leta 1955. Zunanje in notranje nevidne površine so premazane z zaščito za les na vodni bazi Woodex Aqua Solid, TEKNOS, Finska. Zunanje vidne površine so premazane s parketnim lakom Amal 4002, AMAL, d.o.o., Ljubljana.

11.)       Omara: je stara. Zunanje in notranje nevidne površine so premazane z zaščito za les na vodni bazi Woodex Aqua Solid, TEKNOS, Finska.

12.)       Izvajalci:

1. Podložni beton, estrih, keramičarska dela in pleskarska dela: Dejan Savinc, s.p., Log;
  2. Okno: Peter Kurnik, Log;
  3. Vodenje, usklajevanje in izvajanje del (statika, oblaganje s kamnom, izolacije, obnova pohištva, nabave, pranje in likanje ministrantskih in duhovniških oblačil): Branko Knez, Log;
  4. Obnova kredence: Mirko Makovec in Branko Knez, Log.

13.)       Oblačila: duhovniška in ministrantska oblačila so oprana in zlikana. Prti oltarjev zloženi v predale.

14.)       Sesalec: nabavljen zmogljiv in trpežen sesalec WD4 in vrečke pri Kärcher, Kušljan, d.o.o., Šmalčja vas, Šentjernej.

15.)       Finančno stanje:

1. Prihodki - nabirka: 1. 11. 2019 v znesku 808,00 EUR;
  2. Prihodki - donacije: 50,00 + 50,00 + 70,00 + 20,00= 190,00 EUR; skupaj nabirka in donacije: 998,00 EUR;
  3. Odhodki:

1.)

Plačala Župnija Boštanj

Plačano

2.)

Odhodki: material, delo

Plačano

3.)

Donacija: material, delo, prevozi

Donacija

4.)

Ure, 381: 29 x 18 € + 248 x 10 € + 104 x 6 € =