CERKEV MARIJINEGA VNEBOVZETJA - TOPOLOVEC

OGLED JASLIC

Ogled jaslic
Jaslice si lahko ogledate vsak dan med 8. in 20. uro.
Poseben čar imajo jaslice v večernih urah, ko pride do izraza igra svetlobe, senc in teme.
V 240 sekundah se pred vašimi očmi odigrata dva ciklusa:
- dnevni ciklus, od sončnega vzhoda do zahoda, z raznimi dnevnimi dejavnostmi
- nočni ciklus
Za voden ogled (skupine) se predhodno najavite:
031 740 270, g. Ciril Udovč, avtor jaslic
031 665 483, g. župnik

..

JASLICE V CERKVI POVIŠANJA SV. KRIŽA V BOŠTANJU 2019
(Opis jaslic se začenja pri hlevčku, od leve proti desni)

Jaslice se začenjajo v bližini oltarja, v votlini pod mestom Betlehem, kjer je prikazano Jezusovo rojstvo.

Svetopisemski del jaslic nato preide v našo predrago domovino Slovenijo, k njenim naravnim lepotam in znamenitostim. Povezavo  predstavlja svetovno znani solkanski most, ki pelje v našo prelepo župnijo, s katero sem povezan z vsem srcem. Tu je v središče postavljena maketa župnijske cerkve Povišanja sv. Križa. Podružnične cerkve si sledijo od leve proti desni: Šmarčna, Kompolje, nad  njima pa Log, Okič, Lukovec in kapela nekdanje graščine. Najviše pa stoji naša Marijina romarska cerkev na Topolovcu.

Nad farno cerkvijo je maketa predjamskega gradu, pod njo leži vasica s cerkvico sv. Janeza Krstnika iz Bohinja.

Med cerkvami so razpršene kapelice in votline z Marijinimi podobami, tako značilne za naše kraje. Po vseh jaslicah so razporejene avtohtone živali, med njimi tudi medved, ki se počasi prikaže iz skalne votline.

Na skrajni desni strani jaslic sem ob svoji okrogli obletnici predstavil moj rojstni kraj: Jelovec s prepoznavnim betonskim mostom (enakega vidimo še v kraju Gozd Martuljek), z železniško postajo Jelovec, mlinčkom in hišico, kjer sem ugledal luč sveta, preživljal otroška leta in se tja z veseljem vračam.

Ob ogledu jaslic vam želim, da se vas dotaknejo. V njih boste našli tudi odgovor, zakaj že skoraj 30 let z velikim veseljem posvetim skoraj mesec časa, da jih postavim. Hvala prijateljem, ki mi pomagajo v prvih dneh, ko skupaj naredimo osnovno ogrodje in pripravimo vse potrebno za začetek mojega samostojnega ustvarjanja.

Vsem, ki ste ali si boste ogledali jaslice, želim vse dobro v letu 2020.

Dolenji Boštanj, 25. 12. 2019

Ciril Udovč, avtor jaslic