CERKEV MARIJE POMOČNICE - ŠMARČNA

NOVI LUSTRI

Doslej sta bila v farni cerkvi dva lustra; eden v prebiteriju (večna luč) in eden na sredini cerkve. Ni mi znano, da bi v stranskih ladjah kdaj bili nameščeni pravi lustri, čeprav je iz postavitve razvidno, da je mesto namenjeno prav lustrom. Bile so začasne, preproste rešitve z eno žarnico. Ko se je v zadnjih treh  desetletjih prenavljala cerkev, je za lustre očitno zmanjkalo sredstev. Ko smo leta 2007 obnovili notranjost cerkve, je ponovno vzklila želja po čisto pravih lustrih.
Ob pripravi jaslic 2016 smo s farnimi ključarji pregledali tudi "gradivo" o lustrih. Odločitev pa, zanimivo, je bila hipna. Ključarjem sem, ko so v cerkvi pripravljali "gradivo" za jaslice, prinesel nekaj slik lustrov. Pustil sem jim slike, naj si ogledajo, ko bo čas, saj so bili ravno povsem zatopljeni v svoje delo. Čez par minut je prišel g. Ciril do mene in rekel: "Ključarji smo soglasni in enotni. Tile bodo pravi."

Vse drugo je bilo enostavno ...

Tako je v cerkvi sedaj šest novih lestencev. Šest je lučk na vsakem.
Tudi veliki lestenec ima zgoraj in spodaj po šest lučk, sredi pa 2x6.
Dvakrat lahko ugibate, koliko lučk sveti na lustru v prezbiteriju!?

Luster v prezbiteriju, obstoječi

Veliki luster